Recykling betonu

Czym jest świeży, niezwiązany beton i dlaczego warto go recyklingować?

Świeży, niezwiązany beton to materiał pozostały po procesie produkcji i transportu betonu, który nie przeszedł procesu wiązania i utwardzania. Powstaje na skutek nie zużycia wyprodukowanego betonu ( np. wskutek awarii na budowie), przy myciu betonomieszarek, mieszalnika węzła itp. Recykling tego typu betonu jest niezwykle istotny ze względu na ograniczenie ilości odpadów trafiających na wysypiska oraz zmniejszenie zapotrzebowania na nowe surowce. Ponadto, przetwarzanie świeżego betonu na nowe podstawowe, zdatne do użycia surowce może przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji i zmniejszenia śladu węglowego związanego z budownictwem.

Węzły supermobilne Euromix®

Węzły mobilne Variomix®

Węzły mobilne Linemix®

Węzły stacjonarne Towermix®

WĘZŁY MOBILNE DYNAMIX® 

Konstrukcje specjalne

Betoniarnie używane

STACJE RECYCLINGU BIBKO®

Urządzenia pomocnicze i akcesoria

Korzyści z recyklingu świeżego, niezwiązanego betonu

Recykling świeżego betonu przynosi korzyści ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Z ekologicznego punktu widzenia, minimalizuje on użycie naturalnych zasobów i ogranicza emisję dwutlenku węgla. Ekonomia zyskuje dzięki obniżeniu kosztów materiałów i transportu, podczas gdy społeczność odnosi korzyści z bardziej zrównoważonego rozwoju i zmniejszenia ilości odpadów.

 

Proces recyklingu świeżego, niezwiązanego betonu

Proces recyklingu polega na odseparowaniu zawartych w betonie piasku i kruszyw od wody, cementu i domieszek chemicznych, co odbywa się w specjalistycznej maszynie do recyclingu świeżego betonu. Punkt podziału w dobrych urządzeniach wynosi 0,2 mm.

 

Zastosowania zrecyklingowanych składników świeżego betonu

Po recyclingu  otrzymuje się mieszankę kruszyw oraz mieszankę wody z domieszką cementu i dodatków chemicznych. Kruszywa są ładowarką dostarczane z powrotem do węzła a woda pompą bezpośrednio do wagi wody węzła betoniarskiego. Dodatkowo kruszywa można automatycznie podzielić na frakcje, co pozwala na jeszcze łatwiejsze ich wykorzystanie.

 

Nowe technologie i przyszłość recyklingu świeżego betonu

Nowoczesne urządzenia do recyclingu pozwalają oddzielić od wody wszystkie frakcje pow. 0,2 mm, a więc cały piasek i kruszywa. Pył cementowy, którego uziarnienie jest znacznie mniejsze, można oddzielić na prasie filtracyjnej.

 

Wyzwania i ograniczenia w recyklingu świeżego betonu

Głównym problemem w wykorzystaniu odzyskanych surowców przy ponownej produkcji betonu, jest zawartość cementu i domieszek chemicznych w odzyskanej wodzie. Ze względu na zmienną zawartość takich domieszek, mogą one wpływać na stabilność parametrów ponownie wykonanej mieszanki betonowej. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest użycie tylko części wody recyklingowej  i użycie pozostałej części jako wody świeżej.

 

Przepisy i normy dotyczące recyklingu świeżego betonu

Przepisy określają sposób zagospodarowania odpadów betonowych, które powstają w przypadku braku urządzeń do recyclingu. Recycling pozwala odzyskać 100% materiałów, co uwalnia od konieczności ich utylizacji.

 

Studia przypadków: Sukcesy w recyklingu świeżego betonu

Nowoczesne urządzenia pozwalają na odzysk 100 % surowca z odpadu świeżego betonu. Dodatkowo ułatwiają ich zagospodarowanie poprzez np. dostarczenie surowca suchego, podzielonego na frakcje, pozbawionego zawiesin, odbarwionego itp. Cykl odzyskiwania i ponownego użycia może być w znacznym stopniu zautomatyzowany a komfort pracy zachęcać do użycia.

 

Poradnik: Jak zorganizować recykling świeżego betonu w betoniarni?

Konieczne jest posiadanie basenu ( osadnika) a w niektórych przypadkach zestawu 3 takich basenów. Konieczne jest zasilanie elektryczne oraz wskazane jest podłączenie bieżącej wody. Całość powinna się znajdować w pobliżu betoniarni, by łatwo móc dostarczać odzyskane surowce.

 

Nowe technologie i przyszłość recyklingu świeżego betonu

Nowe przepisy dotyczące odpadów a także coraz skuteczniejsze egzekwowanie istniejących przepisów skutkują powszechnym użyciem tego typu urządzeń zamiast pokątnego wylewania pozostałości po myciu betonomieszarek.

Z punktu widzenia użytkowników, konieczna jest skuteczna segregacja, czyli  bardzo niska zawartość cementu i wody w oddzielonych kruszywach oraz praktycznie zerowa zawartość kruszyw w wodzie

Z drugiej strony istotne są koszty utrzymania i napraw urządzeń, szczególnie wobec faktu kontaktu elementów z wodą i abrasywnymi kruszywami i cementem. Szczególnie korzystne i trwałe są rozwiązania, gdzie łożyska nie pracują w kąpieli wodno-cementowej.

Wobec dynamicznego wzrostu cen surowców, również bezpośredni  aspekt ekonomiczny skłania do zastosowaniu recyclingu

FAQ: Najczęściej zadawane pytania o recykling świeżego betonu

Przy odpowiednim postępowaniu tak. Mieszanka kruszyw po recyclingu dodana w niedużej proporcji nie zaburza parametrów betonu. Przy większej ilości kruszywa porecyclingowego, można zastosować przesiewacz 9 zamontowany w linii recyclingu), co pozwala odzyskać surowiec bazowy.

Podstawowy koszt to zakup urządzenia i i budowa basenu ( ów). Typowa instalacja składa się 1 lub 3 basenów, urządzenia do recyclingu ( śrubowe lub bębnowe), mieszadła w basenie, pompy podającej wodę z pozostałościami cementu do węzła, pompy wody do płukania betonomieszarki.

Tak. Często pojawiają się programy dotacji dla instalacji posiadających obieg zamknięty i nie wytwarzających odpadów z produkcji.

Dlaczego Bibko

Bibko to:

  • Dekady rozwoju konstrukcji urządzeń do recyclingu świeżego betonu.
  • Koncentracja wyłącznie na produkcji tego typu urządzeń
  • Tysiące dostarczonych na całym świecie instalacji
  • Opatentowane rozwiązania służący uzyskaniu niepowtarzalnej trwałości i efektywności
  • Made in Germany ( w dawnym znaczeniu tego określenia)